Najczęściej zadawane pytania o medycznej marihuanie

Najczęściej zadawane pytania o medycznej Marihuanie

Najczęściej zadawane pytania o medycznej marihuanie

Wstęp do świata medycznej marihuany !

Medyczna marihuana to leki wytwarzane z roślin konopi, które muszą spełniać surowe standardy jakościowe na każdym etapie produkcji, począwszy od uprawy. Uprawy konopi indyjskich do zastosowań medycznych są ściśle regulowane i poddawane regularnym inspekcjom, aby zapewnić brak szkodliwych pestycydów i nawozów, które mogą występować w przypadku plantacji nielegalnych lub niekontrolowanych. Ważnym aspektem jest też gwarancja stałości składu; farmaceutyki z konopi dostępne w aptekach muszą mieć precyzyjnie określoną zawartość aktywnych składników, aby zapewnić oczekiwane efekty terapeutyczne i bezpieczeństwo użytkowania.

W jakich dziedzinach medycyny stosuje się medyczną marihuanę ?

Medyczna marihuana, dzięki swoim różnorodnym właściwościom terapeutycznym, może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jest efektywna w odpowiednio dostosowanych dawkach, zarówno w leczeniu schorzeń fizycznych, jak i problemów psychicznych. Może wspomagać standardowe metody terapeutyczne lub nawet zastępować niektóre leki, minimalizując ich negatywne skutki uboczne. Przykładowo, wykorzystuje się ją w terapii chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, schorzeń autoimmunologicznych, a także zaburzeń funkcjonowania układu endokrynnego. W onkologii może pomagać w łagodzeniu skutków chemioterapii, w dermatologii – w leczeniu schorzeń skóry, w gastroenterologii – w łagodzeniu objawów chorób przewodu pokarmowego, w urologii, ginekologii oraz reumatologii – w terapii stanów zapalnych i bólowych.

Co jeśli trafisz na kontrolę policji ?

Jeśli jesteś pacjentem przyjmującym medyczną marihuanę, ważne jest, aby przestrzegać pewnych procedur w celu zapewnienia zgodności z przepisami:

1. Zawsze miej przy sobie wydrukowaną receptę lub jej cyfrową wersję z oficjalnej aplikacji do obsługi recept.

2. W aptece poproś o wystawienie faktury imiennej na zakupiony lek i zawsze zachowuj ją razem z receptą.

3. Pamiętaj, że zwykły paragon nie jest uznawany przez polskie prawo jako oficjalny dowód zakupu.

4. Upewnij się, że lekarz wystawił Ci zaświadczenie o leczeniu marihuaną.

5. Przechowuj lek w oryginalnym opakowaniu aptecznym.

Więcej na ten temat: (LINK)

  • Dodatkowo, zaleca się fotografowanie lub skanowanie tych dokumentów i przechowywanie ich na telefonie, e-mailu lub w usłudze chmurowej, abyś mógł je przedstawić w razie kontroli.

Medyczna marihuana a medycyna konwencjonalna

Obecnie istnieje spora grupa nieświadomych lekarzy, którzy mogą mieć zastrzeżenia co do efektywności leczenia za pomocą medycznej marihuany, pomimo rosnącej liczby badań i pozytywnych relacji od pacjentów potwierdzających jej korzystne działanie. Badania wskazują, że medyczna marihuana może być efektywna w leczeniu szeregu stanów, w tym:

– Stany lękowe,

– Depresja,

– Zaburzenia snu,

– Przewlekłe mdłości i wymioty,

– Bóle kości i stawów,

– Problemy z układem immunologicznym.

Ponadto, marihuana medyczna jest stosowana w terapii chorób autoimmunologicznych i reumatycznych, w tym zapalenia stawów, łuszczycy, chorób jelit oraz innych zapaleń organów wewnętrznych. To tylko niektóre przykłady schorzeń, przy których zastosowanie medycznej marihuany może przynieść ulgę i poprawić jakość życia pacjentów.

Choroby onkologicznie vs medyczna marihuana – czy to działa ?

Zgromadzone dowody naukowe wskazują, że odpowiednio dobrane leczenie za pomocą medycznej marihuany może przynosić korzystne efekty w terapii onkologicznej. Nowotwory, które często charakteryzują się nieuleczalnym przebiegiem, prowadzącym do poważnego bólu i cierpienia psychicznego, mogą być łagodzone przez właściwości medycznej marihuany. Używana w onkologii, marihuana może przyczyniać się do redukcji objawów związanych z obecnością nowotworów i potencjalnie hamować ich rozprzestrzenianie się. Dodatkowo, marihuana medyczna może zwiększać tolerancję pacjentów na konwencjonalne leczenie onkologiczne, jak również poprawiać ich komfort psychiczny i fizyczny poprzez zmniejszenie doświadczanego bólu.

Psychiatria a medyczna marihuana – badania potwierdzają skuteczność terapii MM

W dziedzinie psychiatrii, kannabinoidy – aktywne składniki medycznej marihuany – są coraz częściej rozpatrywane jako potencjalna opcja terapeutyczna. Badania sugerują, że mogą one być skuteczne w leczeniu szeregu zaburzeń, takich jak:

– ADHD (Zaburzenie Deficytu Uwagi z Hiperaktywnością),

– ADD (Zaburzenie Deficytu Uwagi),

– Zespół Aspergera,

– Depresja.

Medyczna marihuana może przynosić ulgę w różnorodnych stanach lękowych oraz innych problemach zdrowia psychicznego. Składniki marihuany mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiać komunikację między neuronami i neurotransmiterami, a nawet wspierać tworzenie nowych połączeń nerwowych w mózgu. Interesujące jest to, że wpływ marihuany na organizm może być podobny do działania leków antydepresyjnych, jednak bez wywoływania ich często niepożądanych skutków ubocznych.

Polskie przepisy dotyczące medycznej marihuany, czy możesz zostać jej pacjentem ?

Pierwsza polska ustawa regulująca stosowanie medycznej marihuany została wprowadzona w życie 7 lipca 2017 roku, co pozwoliło na legalną dystrybucję tej rośliny do celów leczniczych, pod warunkiem posiadania recepty. Kluczowe punkty ustawy z 2017 roku obejmują:

– Lekarze mają prawo przepisywać medyczną marihuanę pacjentom, jeśli istnieją ku temu medyczne wskazania.

– Medyczna marihuana klasyfikowana jest jako surowiec farmaceutyczny.

– Zalecana długość leczenia medyczną marihuaną nie powinna przekraczać 90 dni.

– Ustawa nakłada obowiązek współpracy między lekarzami a instytucjami badawczymi w zakresie badań nad medyczną marihuaną.

Dodatkowo, w ustawie zawarte są informacje dotyczące samej medycznej marihuany, wskazania do jej stosowania oraz formy, w jakich jest dostępna na rynku, takie jak żywica konopi, nalewki, wyciągi i susz ziołowy, np. do waporyzacji. Ważne jest też, aby wszystkie preparaty z medyczną marihuaną spełniały normy ustanowione w tej ustawie.

– ADHD (Zaburzenie Deficytu Uwagi z Hiperaktywnością),

– ADD (Zaburzenie Deficytu Uwagi),

– Zespół Aspergera,

– Depresja.

Medyczna marihuana może przynosić ulgę w różnorodnych stanach lękowych oraz innych problemach zdrowia psychicznego. Składniki marihuany mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiać komunikację między neuronami i neurotransmiterami, a nawet wspierać tworzenie nowych połączeń nerwowych w mózgu. Interesujące jest to, że wpływ marihuany na organizm może być podobny do działania leków antydepresyjnych, jednak bez wywoływania ich często niepożądanych skutków ubocznych.

Najczęstsze choroby i schorzenia w których można zastosować medyczną marihuanę:

Oto lista niektórych chorób i schorzeń, dla których medyczna marihuana jest stosowana

– Zespoły lękowe i depresyjne

– Uzależnienia

– Migreny

– Fibromialgia

– Bóle menstruacyjne

– Choroba Alzheimera i demencja

– Choroba Parkinsona

– Choroba Crohna

– Zespół Touretta

– Jaskra

– Skurcze mięśni, przewlekły ból i nudności

– Zły apetyt i utrata wagi między innymi  związana z przewlekłymi chorobami

– Ból nerwowy i zaburzenia drgawkowe

– Zaburzenia snu

– Bóle i dolegliwości

– Zaburzenia odżywiania związane z innymi leczeniami medycznymi, takimi jak chemioterapia

– I wiele innych…

Zastosowanie medycznej marihuany może się różnić w zależności od regionu i jest zależne od prawnych ram różnych państw i krajów. Zawsze należy skonsultować się z profesjonalistą medycznym, aby zrozumieć status prawny oraz potencjalne korzyści i ryzyko związane z użyciem medycznej marihuany na każdy stan zdrowia.

Otrzymałem potwierdzenie zamówienia, kiedy mogę spodziewać się wizyty ?

Nasz zespół realizuje wszystkie wizyty na bieżące wg kolejności zamówień z jak najwyższą starannością i w jak najkrótszym czasie. Zwykle oczekiwanie na wizytę nie przekracza 1 godziny od potwierdzenia zamówienia, natomiast nie może trwać dłużej niż 24h w wyłączeniem niedzieli i świąt.

Aby usprawnić cały proces pamiętaj o IKP!

moje IKP

Jak przyjmować medyczną marihuanę ?

Medyczna marihuana w Polsce dostępna jest głównie w formie suszu do waporyzacji oraz jako preparaty doustne, takie jak oleje. Palenie marihuany w celach medycznych jest niezgodne z prawem, dlatego najczęściej zaleca się waporyzację. Metoda ta pozwala na uniknięcie szkodliwych substancji powstających podczas spalania, oferując pacjentom szybkie i efektywne dostarczenie substancji aktywnych.

Waporyzacja polega na inhalacji pary wodnej zawierającej substancje czynne z marihuany. Wymaga stosowania specjalistycznego urządzenia – waporyzatora, który nagrzewa susz do odpowiedniej temperatury, nie doprowadzając do jego spalenia. To metoda polecana, na przykład, w leczeniu przewlekłego bólu czy niektórych objawów stwardnienia rozsianego.

Oleje zawierające kannabinoidy to kolejna forma, którą można spotkać w polskich aptekach. Są to preparaty przeznaczone do stosowania doustnego lub podjęzykowego. Ta metoda dostarczania może być preferowana przez osoby zmagające się z przewlekłymi schorzeniami, które wymagają długotrwałego i stabilnego poziomu substancji czynnych w organizmie, jak np. w przypadku leczenia niektórych form padaczki czy w łagodzeniu objawów chemioterapii.

Zaznaczam, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i konsultacji z lekarzem, który może przepisać medyczną marihuanę. Dawkowanie jest ustalane na podstawie specyfiki schorzenia oraz reakcji pacjenta na leczenie. Zawsze należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki i obserwować reakcję organizmu.

Przypominam również o konieczności zachowania ostrożności przy zażywaniu medycznej marihuany, zwłaszcza w przypadku prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn, gdyż może ona wpływać na zdolność koncentracji i reakcję.

Pamiętajmy, że mimo coraz szerszego dostępu do medycznej marihuany, jest ona lekiem, który powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarskimi oraz w ramach obowiązujących przepisów prawa.

Copyright © 2024 MedWeed

Niniejsza Polityka Plików Cookies określa zasady przechowywania i dostępu do informacji na urządzeniach Użytkownika za pomocą plików cookies, służących realizacji usług świadczonych drogą elektroniczną przez WEKK Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, jako operatora strony medweed.pl.

Ograniczenie stosowania plików cookies może wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.